Local Roundup 2

Local sports roundup. 

Provided

Three girls recorded multiple points as the Auburn girls soccer team beat Syracuse 4-0 on Tuesday.

Sydney Fallat recorded one goal and three assists, Marguerite Cuddy tallied two goals, and Mia Picciano finished with one goal and one assist.

Caitlin Loving finished with four saves for the shutout.

Dryden 2, Union Springs/Port Byron 0: Morgan Lupo made 16 saves in net for the Wolves.

Union Springs/Port Byron (4-11) wraps up the season against Moravia Thursday.

LaFayette 3, Cato-Meridian 0: Meghan McCarthy racked up 22 saves for the Blue Devils. Cato-Meridian hosts Red Creek for senior night Wednesday.

BOYS SOCCER

Union Springs/Port Byron 3, Groton 3: The Wolves and Indians played through two overtimes but the game ended in a tie.

Scott Compson recorded two goals and one assist, while Danny Mallon added one goal and one assist.

Seth Gilmore finished with 17 saves in the season finale for Union Springs/Port Byron.

GIRLS TENNIS

Auburn's Katherine Brundage and Emma Solomon beat Fulton's Gabriella Bailey and Erin Waloven (6-1, 6-0) in the first round of the Section III, Division I tournament, but were topped by Fayetteville-Manlius' Maddy Drapeau and Diana Polovick in the quarterfinals (2-6, 7-5, 6-0).

The Maroons' Alexis Calkins and Anna Streeter were downed in the first round by Baldwinsville's Lauren Devine and Paige Tromblee (6-3, 6-4), while Grace Baranick and Daisy Townsend lost to West Genesee's Mikayla Mannara and Katie Viau (6-1, 6-1).

Auburn's three singles players all fell in the first round. Celia Mattie was bested by Central Square's Erin McCarthy (6-1, 6-3), Makayla Huntley was topped by Fayetteville-Manlius' Anna Manta (6-2, 6-4), and Lindsay Jarman was defeated by Liverpool's Julia Schewe (6-0, 6-1).

Skaneateles' Emma Miller made it to the Section III, Division III quarterfinals, but fell to Christian Brothers Academy's Grace DelPino (7-5, 6-2). Miller had a first round bye and beat Lowville's Maria Young (6-1, 6-1) in the second round.

The Lakers' Hope Allyn was topped by Westhill's Kaleigh Danaher in the second round (6-2, 6-2) after receiving a first round bye.

Skaneateles' Lily Datz and Rachael Feeney fell to CBA's Grace Coyne and Mikayla Santulli in the semifinals (6-1, 6-1). The duo topped Camden's Haidyn Hawkes and Lydia Houser in the quarterfinals (6-4, 6-4) and Westhill's Cami Cortez and Zoe Hynes (6-3, 6-7, 6-4) in the second round after a first round bye.

The Lakers' Melissa Biver and Caroline Hagen lost to Cazenovia's Laura Connor and Julie Silverman in the quarterfinals (6-0, 6-0) after a first round bye and a 3-6, 6-3, 6-4 win over Canastota's Kacey Cashel and Crystal VanOrnam.

Skaneateles' Isabella Kroon and Brinley Walawender bested Canastota's Skyler Donley and Logan Hood in the first round (8-5), but were eliminated by CBA's Coyne and Santulli in the next round (6-0, 6-2).

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0