Try 3 months for $3

BUFFALO STATE COLLEGE

Dean's list

• Erika Van Horn, of Weedsport, who is studying fashion and textile technology


CATO-MERIDIAN HIGH SCHOOL

Ninth grade

Principal’s high honor roll: Kyle Allen, Connor Griffin, Brett Pickett, Logan Simons, Micah Stavenhagen, Sydney Stevens, Grace Stryker

High honor roll: Donovan Anderson, Elizabeth Bloss, Grace Cady, Katie Colarocco, Samantha Cooper, Alyssa Dashnau, Ethan Divelbliss, Hannah Janes, Jayden Kelly, Roman Lewandowski, Nathan Lloyd, Jack Nesbitt, Cilas Oot, Kennedy Pelkey, Caitlyn Short, Emily Woods

Honor roll: Kaliess Evans, Thomas Fabrizio, Schuyler Goodwin, Emily Hoeck, Joshua Hulsizer, Elaine Hurd, Kannon Kuhlmann, MacKenzie Ray, Dustin Snow, Ethan Weller, Tylor Wheeler

10th grade

Principal’s high honor roll: Lydia Cox, Emma Greene, Kaitlyn Hodson, Courtney LaForce, Taylor McLain, Irene Owens, Sarah Perez, Hailey Salmonsen, Hunter White

High honor roll: Chase Byrne, Harley Ducharme, Owen Dusharm, Kaitlin House, Robert Krieger, Jenna Miller, Jayla Phillips, Carissa Soutar, Marissa Teska, Austin Vincent, Gracee White, Griffin White, Kady Wood

Honor roll: Abigail Congdon, Ryan Corsoniti, Devon Gillmore, Trinidi Golden, Cheyanne Huller, Marcus Ramacus, Makayla Soutar, Chad Thompson, Collin Yawney

11th grade

Principal’s high honor roll: Gavin Carvey

High honor roll: Jacob Alberts, Cassandra Ames, Megan Cady, Cassandra Chalon, Michayla Giacolone, Michael Grant, Alyssa Guenthner, Jesse Hunter, Zechariah Stahl, Heather Twomey, Molly Ukolowicz, Suzanne Weston

Honor roll: Nicholas Brann, Samuel Colarocco, Hope Coleman, Arianna Cooper, Allison Criss, Amber Cummins, Sylvia Day, Kendra DeVille, Sara Duncan, Seth Kimberly, Cassandra Mapley, Meghan McCarthy, Mya Ramacus, Dallas Rothenburg, Elizabeth Sawyer, Benjamin Sheckler, Caleb Welsh, Bayleigh White

12th grade

Principal’s high honor roll: Logan Carnicelli, Lindsey Condon, Skylar Davis, Allyson Dennis, Olivia Ford, Donja Griffin, Logan Hampton, Miranda Myhill-LaForce, Jessica Snodgrass, Gabriel Stavenhagen

High honor roll: Amber Blake, Lily Byrne, Alec Cady, Kayla Hastings, Kaleigh Janes, Halie Jodway, Bridget Kipp, McKenna Kuhlmann, Angela Lee, Trent Lunkenheimer, Kerstin McCord, Tyler McGetrick, Joseph Mossow, Azusa Oda, Jacob Oot, Harrison Sherman, Haylee Simons, Morgan Steele, Gavin Ukolowicz, Carissa Wayman, Garrett Weller, Evelyn Weston, Dylan Wilder, Kaylee Wilson

Honor roll: Callin Abate, Baile Baker, Travis Campbell, Aidan Crandall, Caitlin Marino, Brandon Nixon, Timothy O’Bryan, Raymond Raymer, Eric Rudy, Nicholas Schmitt, Elizabeth Spratt


CLARKSON UNIVERSITY

Graduates

• Joseph Kalyan, of Auburn, received a Bachelor of Science degree in civil engineering.

• Alexander Tavener, of Auburn, received a Bachelor of Science degree in applied mathematics and statistics.

• Dominic Pellegrino, of Auburn, received a Bachelor of Science degree in chemical engineering.


ERIE CANAL MASONIC LODGE

Erie Canal Lodge No. 141, Free and Accepted Masons, recently awarded four $200 scholarships to area high school students from its William N. Walter Scholarship Fund. The recipients are Kyler Grice-Holland and McKenna Kuhlmann, of Cato, and Alex Rudick and Hannah Christopher, of Weedsport.

The Weedsport lodge supports the fund through donations and fundraising activities. It is named after a longtime member of the lodge and a local Methodist pastor. The annual awards are given to graduating seniors, and administered by the Cato and Weedsport school districts.


KEUKA COLLEGE

Dean's list

• Matt Bolton, son of John and Cindy Bolton, of Cato, and a junior studying sports management


ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Dean's list

• Eloise E. Smith, of Auburn, who is majoring in economics. She attended Skaneateles High School and is a member of the class of 2018.


SUNY CANTON

Graduates

• Avery L. Day, of Cato, who majored in management

• Rachael A. Funk, of Moravia, who majored in veterinary science technology

• Whitney Smith, of Port Byron, who majored in veterinary technology


SUNY CORTLAND

• Giorgi Ervolina, of Auburn, graduated summa cum laude with a bachelor's degree in adolescent English education, and made the dean's list. Her grandparents are Angelo and Cynthia Ervolina and Paul and Roberta Bellnier, of Auburn.


SUNY DELHI

Graduates

• Emily Ivery, of Cato, graduated with an associate degree in veterinary science technology.

Dean's list

• Elise McIntyre, of Sterling, is pursuing a bachelor's degree in architectural design and building

• Nicole Milillo, of Auburn, is pursuing a bachelor's degree in nursing


SUNY ONEONTA

Dean's list

• Micaela Patcin, of Weedsport


SUNY OSWEGO

President's list

• Emma E. Jarvis, of Frazee Street in Auburn, a senior communication and social interaction major

• Mia G. Poste, of Dunning Avenue in Auburn, a senior human development major

• Joseph T. Sheppard, of Beardsley Street in Auburn, a senior technology education major

• Samantha L. Smolak, of Waterford Lane in Auburn, a senior broadcasting and mass communication major

• Kobe J. Van Duyne, of Canoga Street in Auburn, a sophomore accounting major

• Caleb Stahl, of White Road in Cato, a senior biology major

• Nathanial D. Stahl, of White Road in Cato, a sophomore biology major

• Jared Bouldin, of Route 34 in Martville, a junior physics major

• Lauren E. Hardy, of Stevens Road in Martville, a senior zoology major

• Kaitlin Alexander, of Sterling Station Road in Sterling, a senior studio art major

• Brenton Allen, of Shaffer Road in Sterling, a junior accounting major

• Ethan Durocher, of King Road in Sterling, a senior technology education major

• Landon C. Vanalstine, of Lake Street in Sterling, a freshman meteorology major

• Benjamin T. Grieco, of Ross Circle in Weedsport, a sophomore journalism major

Dean's list

• Adam Armstrong, of Fire Lane 20 in Auburn, a senior broadcasting and mass communication major

• Amber M. Case, of Route 326 in Auburn, a sophomore adolescence education major

• Jamie Cuff, of North Division Street Road in Auburn, a senior public justice major

• Kaylee L. Fallat, of South Gate Drive in Auburn, a senior childhood education major

• Meghan E. Feocco, of Catlin Street in Auburn, a senior public justice major

• Casey S. Gray, of Elm Street in Auburn, a senior wellness management major

• Stephanie Helzer, of Hume Lane in Auburn, a senior broadcasting and mass communication major

• Thomas Herbert, of Waters Edge in Auburn, a senior business administration major

• Zachary T. Lanphere, of Wilbur Avenue in Auburn, a junior human resource management major

• Matthew Lupien, of White Birch Lane in Auburn, a junior broadcasting and mass communication major

• Brianna Smith, of North Fulton Street in Auburn, a senior public relations major

• Celleste G. Stafford, of Standart Avenue in Auburn, a senior adolescence education major

• Chen Hong Wang, of Elizabeth Street in Auburn, a sophomore wellness management major

• Makenzie M. Wilczek, of Potter Road in Auburn, a sophomore accounting major

• Rachel Y. Criss, of Driveake Road in Cato, a junior childhood education major

• Katelyn E. Garrett, of Ferris Road in Cato, a senior adolescence education major

• Meghan R. Haskins, of Houghtaling Road in Cato, a junior childhood education major

• Jacob C. Kessler, of Dalton Road in Cato, a sophomore cognitive science major

• Anna M. Owens, of Route 370 in Cato, a sophomore human development major

• Tyler W. Bouldin, of Route 34 in Martville, a senior electrical and computer engineering major

• Emily R. Howden, of Pople Road in Martville, a junior teaching English to speakers of other languages major

• Robert E. Gallasch, of White Road in Moravia, a senior history major

• Marianne N. Guerrette, of Long Hill Road in Moravia, a senior human development major

• Emily J. Hall, of Oak Hill Road in Moravia, a senior music major

• Victoria Jayne, of White Road in Moravia, a senior cinema and screen studies major

• Jonah A. Kieffer, of Quarry Road in Moravia, a senior zoology major

• Haleigh M. Reese, of Utica Street in Port Byron, a sophomore history major

• Kimberly Campbell, of Center Road in Scipio Center, a senior graphic design major

• Claire M. Towey, of Ingersoll Road in Sterling, a senior marketing major

• William M. Pierce, of Route 90 in Union Springs, a sophomore computer science major

• Alexa K. Terry, of Weed Street in Weedsport, a senior wellness management major


SUNY NEW PALTZ

Graduates

• Anthony Hollander, of Auburn


UNION SPRINGS HIGH SCHOOL

Grade nine

Principal’s honor roll: Ryan Bailey, William Bortle, Adam Finn, Ruth Jackson, Emma LoMascolo, Evan Miner, Wyatt Patterson, Riley Sawyer, Hailey Short

High honor roll: Cassandra Barker, Jenna Clark, Jennifer Ellinger, Joshua Greer, Dylan Jordan, Raegan Lawton, Emily Peed, Brianna Perkins, Fiona Reohr

Honor roll: Mallory Brennan, Bella DeChick, Marrin Owens, Lauren Patti, Meghan Ward

Grade 10

Principal's honor roll: Michael Cabal, Emma DeGroff, Victoria Forgham, Nathan Irving, Dalton Juhl, Sarah Lutkins, Sarah McKay, Jessica Morgan, Renee Park, Maeve Smith, Dylan Walawender, Madelyn Walters

High honor roll: Riley Cunningham, Christopher Daum, Allayna Dillon, Madelyn Hesse, Jacquelyn Huber, Jodie Jenkin, Grace Kime, Garrett Marshall, Grace Perkins, Elizabeth Rudnick, Brittney Waters, Haley Yorkey

Honor roll: Skyler Albino, Nichole Bouley, Rebecca Colgan, Zachary DeCaro, Simon Mills, Dalton Moniz, Hunter Pettit, Meghan Prior, Thomas Radley, Tommy Thompson

Grade 11

Principal’s honor roll: Mark Antonik, Emma Lutkins, Daniel Mallon, Chloe Pratt, Katlyn Pratt, Krista Reohr, Macy Salico, Shannon Sierzenga, Telona White

High honor roll: Rachel Culver, Carrie DeGraw, Blake Hahn, Faith Heath, Nina Kustyn, Zach Nickerson, Maryn Reno, Jennifer Schenck, Morgan Steger, Alexander Szozda, Alyson Walters, Allison Winters

Honor roll: Kyle Bailey, Kenedie Botindari, Patrick Burtless, Madison Dautrich, Casey Drechsler, Erin Farr, Seth Gilmore, Kamryn Hultz, Victoria Lopez-Mazariegos, Jose Montalvo, Morgan Mudge, Collin O’Hara, Tad Patterson, John Rio, Kian Russell, Brenden Sherman, Ashley Shirley, Sarah St. Clair, Kylee Telvock, Emma Wade, Adriana Wild

Grade 12

Principal's honor roll: Flynn Anderson, Gregory Baumes, Hannah Bedell, Emily Charette, Kevin Cunningham, Amanda Daum, Matthew Fritz, Kathryn Graham, Gabrielle Greer, Lillian Greer, Gracie Groesbeck, Joan Hodges, Gwendolyn Leaf, Nathan McKay, Bailey Mudge, Mackenzie Murphy, Amanda Pacelli, Hunter Spina, James Thurston, Nicholas Valentino, Hannah Yorkey

High honor roll: Nicholas Balog, Janessa Brandstetter, Samantha Brown, Brent Burgess, Meghan Chamberlain, Madyson Clark, Sierra Clark, Lauren Cunningham, Cassandra DiSanto, Hayden Drechsler, Jennifer Hawker, Jacob Hickey, Jonathon Jackson, Mason Miller, Alexandria Nemo, Kayla Nichols, Cassandra Porter, Eric Ryan, Hannah Shaw, Elizabeth Sherman, Madison Sochan, Hannah Thurston, Megan Thurston, Baylee Wiler, Kayli Wright

Honor roll: Logan Corcoran, Jakob Dillon, Autumn Hardy, Ashleigh Hinman, Michaela Lawrence, Hannah Patterson, Lucy Preuss, Christopher Smith, Mia Woodruff


UNIVERSITY OF FINDLAY

Dean's list

• Reagan Emerson, of Moravia


UNIVERSITY OF MAINE

Dean's list

• Alyssa Gilmour, of Cato


WESTERN NEW ENGLAND UNIVERSITY

• Michael Chirco, of Weedsport, who is studying sport management, made the president's list and was inducted into the Chi Alpha Sigma Honor Society. He is also a member of the university's football team.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Honor listings can be sent to citizenfeatures@lee.net or The Citizen, 25 Dill St., Auburn, NY 13021.

0
0
0
0
0