{{featured_button_text}}
Envirothon

The Skaneateles High School Envirothon team.

SKANEATELES HIGH SCHOOL

The school's team took second place in the annual New York State Envirothon Competition May 22 and 23 at Hobart and William Smith Colleges in Geneva. The two-day competition consists of written and oral tests in environmental science and natural resource management. A total of 46 teams from across the state participated this year, with The Mount Academy taking first place.


ALFRED STATE COLLEGE

Graduates

• Nicholas Aguilar, of Auburn, Associate in Occupational Studies: machine tool technology

• Nicholas Bachta, of Auburn, Associate in Applied Science: computer information systems

• Nicholas Burns, of Auburn, Associate in Occupational Studies: electrical construction and maintenance electrician

• Davin Corcoran, of Auburn, Associate in Occupational Studies: electrical construction and maintenance electrician

• Brandon Davis, of Genoa, Bachelor of Technology: construction supervision

• Owen Davis, of Genoa, Bachelor of Business Administration: sport management

• Daisy Smith, of Moravia, Bachelor of Science: human services management

• Autumn Wells, of Moravia, Associate in Applied Science: nursing

• Hunter Leonti, of Port Byron, Associate in Occupational Studies: machine tool technology


CANISIUS COLLEGE

• Ashley T. Bunnell, of Auburn, graduated with a master's degree in business administration.


CAZENOVIA COLLEGE

Dean's list

• Abbie Boglione, of Auburn

• Claire Woods, of Cato


CLARKSON UNIVERSITY

Presidential scholars

• Griffin Amos, of Moravia, majoring in engineering and management

• Cameron Anthony, of Auburn, majoring in electrical engineering

• Michael Donovan, of Auburn, majoring in electrical engineering

• Hannah Yorkey, of Union Springs, majoring in biomolecular science

Dean's list

• Hannah Bedell, of Cayuga, a civil engineering / environmental engineering major

• Cody Butzer, of King Ferry, a aeronautical engineering / mechanical engineering major

• Matthew Conner, of Port Byron, a chemical engineering major

• Hannah Gibson, of Moravia, a civil engineering major

• Bre Hamilton, of Auburn, a biology major

• Dominic LoMascolo, of Auburn, a mechanical engineering major

• Mitch LoMascolo, of Auburn, a engineering and management major

• Joseph Skutt, of Auburn, a electrical engineering major

• Garrett Stoyell, of Moravia, a computer engineering major


THE COLLEGE OF SAINT ROSE

Dean's list

• Patrick LaDouce, of Auburn


ELMIRA COLLEGE

Graduates

• Olivia Cacchione, of Sterling, salutatorian summa cum laude, Phi Beta Kappa

• Morgan Mucia, of Cayuga, cum laude, Bachelor of Science in nursing

• Haley VanOrman, of Cayuga, cum laude, Bachelor of Science in nursing


ELON UNIVERSITY

• Andrew Marangola, of Auburn, graduated with a Bachelor of Science in accounting, magna cum laude


FINGER LAKES COMMUNITY COLLEGE

Phi Theta Kappa inductees

• Leah DeGraw, of Union Springs

• Morgan Taylor, of Port Byron

• Elizabeth Lipker, of Seneca Falls

• Pauline McDonald, of Seneca Falls

• Vivian Pham, of Seneca Falls

• Rebecca Quillen, of Seneca Falls

Dean's list

• Megan Quill, of Auburn

• Danielle Feeter, of Aurora

• Joshua Ramsey, of Elbridge

• Sarah Baglien, of Seneca Falls

• Samantha Blair, of Seneca Falls

• Kristie Buehler, of Seneca Falls

• Ryan Burgess, of Seneca Falls

• Mariah Dunham, of Seneca Falls

• Maria Gallina, of Seneca Falls

• Hunter Haust, of Seneca Falls

• Chris Lane, of Seneca Falls

• Jennifer Maser, of Seneca Falls

• Paige Montgomery, of Seneca Falls

• Rebecca Quillen, of Seneca Falls

• Timothy Zona, of Seneca Falls

• Leah DeGraw, of Union Springs


GEORGIA STATE UNIVERSITY

Graduates

• Shadman Mirza, of Auburn, master's degree


HAMILTON COLLEGE

Dean's list

• Marc Welch, of Auburn, a rising sophomore and a graduate of Trinity-Pawling School


SUNY BROCKPORT

• Maria Rebecca Morgenthaler graduated May 18 with a Bachelor of Science. She previously graduated from Dana L. West Jr.-Sr. High School in Port Byron. She is now attending SUNY Upstate Medical University, pursuing her Doctor of Physical Therapy.


SUNY ONEONTA

Provost's list

• Madelyn Markewich, of Auburn, majoring in childhood education (1-6)

Dean's list

• Allison Wellington, of Auburn, majoring in fashion and textiles


SUNY POTSDAM

President's list

• Olivia Avery of Auburn, whose major is history

• Rachel Howard of Auburn, whose major is music education

• Hannah Thurston of Union Springs, whose major is childhood/early childhood education


UNIVERSITY OF FINDLAY

• Reagan Emerson, of Moravia, graduated with a Bachelor of Science in equestrian studies and business management.


UNIVERSITY OF NEW HAVEN

Dean's list

• Tess Kennedy, of Auburn, pursuing a Bachelor of Science in criminal justice and an undergraduate certificate in law enforcement science

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Honor listings can be sent to citizenfeatures@lee.net or The Citizen, 25 Dill St., Auburn, NY 13021.

0
0
0
0
0